Çene Dolgusu Estetiği Hakkında Bilinmeyenler 8 Ocak 2018

Yüz bölgesinde bulunan çene çöküklükleri, şekil bozuklukları gibi nedenlere bağlı olarak yapılan doldurma işlemine çene dolgusu denir. Cerrahi bir yöntem olan çene dolgusu cilt kırışıklıklarının düzeltilmesinde de uygulanır. Meme büyütme operasyonlarında olduğu üzere daha güzel bir görünüm elde etmek amacıyla daha çok kadınların tercih ettiği estetik yöntemlerden biridir.

Çene Dolgusu Neden Yapılır?

Çene de görülen çeşitli şekil bozukluklarına bağlı olarak genellikle 18 yaşından büyük bireylerce yaptırılan operasyon işlemlerinden biridir. Kişiler;

  • Kişiler çenenin normalinden daha büyük olması gibi problemlerden dolayı çene dolgusu işlemini tercih eder.
  • Çene hattı çizgisi yüzü tamamlayan ancak hemen fark edilmeyen unsurlar arasında yer alır. Çene çizgisinin belirsizliğinden kaynaklı olarak çene dolgu işlemine başvurulur.
  • Çene altı sarkmaları, hacim eksiklikleri gibi problemlerden dolayı çene dolgusu işlemi uygulanır.
  • Normal boyutlara sahip ve güçlü bir çene şekli yüzün daha iyi görünmesini sağlar. Bu nedenle kişiler daha çekici gözükmek amacıyla çene dolgusunu tercih edebilir.
  • Çene köşelerinin daha belirgin olması için dolgu enjektelerine yer veriliyor.

Çene Dolgusu Operasyon Süreci

Dolgu işleminde enjeksiyon tekniklerinden yararlanılıyor. Çenedeki çukur görünümünü düzeltmek ve yüzü şekillendirmek amacıyla çene dolgusu yaptırılır. Dolgu esnasında HA materyalleri kullanılır. Dünyada en çok kullanılan dolgu malzemelerinden biri de Hyaluronik asittir.

Burun veya yanak dolgusu işlemlerinde de bu malzemeden yararlanılır. Yan etkisi bulunmadığından dolayı gönül rahatlığı ile tercih edilebilir. Operasyondan önce yine de meme büyütme işlemlerinde de olduğu gibi sigara ve alkol tüketmemeye özen gösterilmeli.

Erkeklerde Çene Dolgusu

Estetik müdahaleler sadece kadınlar tarafından tercih edilmez. Erkeklerde benzer şikayetlerden dolayı estetik operasyon geçirebilir. Çene şekil çizgisi belirginleştirme, çene uzunluğu, çene bölgesindeki çukurların doldurulması gibi etmenlere bağlı olarak çene dolgusu yaptırılır.

Çene Dolgusu Estetiğini Kimler Yaptırabilir?

Göğüs büyütme estetik operasyonları da dahil olmak üzere çene dolgusunda da 18 yaşını geçmiş kadın ve erkekler rahatlıkla işlem görebilir. Estetik bir operasyon istiyorsanız vücudunuzun tam anlamıyla gelişimini tamamlaması gerekir. Bu nedenle 18 yaşından büyük olan tüm bireyler göğüs büyütme işlemlerinde bulunabilir.

Çene Dolgusu Sonrasında İyileşme Süreci

Çene dolgusu işlemlerinden sonra iyileşme süreci oldukça kısadır. Operasyondan hemen sonra normal yaşantınıza devam edebilirsiniz. Göğüs büyütme operasyonlarına nazaran çene dolgu işlemleri daha basit ve ağrısız bir şekilde gerçekleşir.  Dolgu işlemlerinde herhangi bir yan etki bulunmaz. Bu nedenle kişiler normal hayatlarına dönmekte zorlanma yaşamaz.

Çene Dolgusu Seansları: Çene dolgusu için tek bir seans yeterlidir. 15 dakika gibi kısa bir işlemden sonra kişiler normal hayatlarına geri dönebilir.  Dolgu sonrasında ise çenede herhangi bir iz görülmez.

Kişiler lokal anestezi talebinde bulunabilir. Operasyon esnasında cilt hafif uyuşturulur ve kişiler hiçbir şey hissetmez.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

HEMEN ARA