Dudak Dolgusu Estetiği 8 Ocak 2018

Estetik alanında kadınların en çok tercih ettiği yöntemlerden biri de dudak dolgusu estetiğidir. Dudak dolgusu Hyalüronik asitlerin çerçevesinde yapılan dolgu işlemleri arasında yer alır. Cildin istenilen şekle sokulmasında oldukça sağlıklı olan yöntemlerden olan Hylalüronik asitler nemli içeriklere sahiptir. Yanak dolgusu ve çene dolgusu işlemlerinde de bu yöntemden yararlanılır.

Dudak Dolgusu İşlem Süreci

Daha dolgun ve güzel dudaklara sahip olmak isteyen kadınlarca tercih edilen dudak dolgusunda küçük iğneler yardımı ile cilt altına çeşitli yağlar enjekte edilerek yapılır. Jel kıvamında olan hyalüronik asit ciltte var olan su tutma kapasitesini artırmakta ve cilde yoğunluk kazandırmaktadır. Meme büyütme operasyonlarında olduğu üzere dudak dolgusunda da çeşitli işlem basamakları yer alır. Bu işlem basamakları;

 • Asitlerin deriye enjekte edilmesi için ince uçlu iğnelere yer verilir.
 • 15 dakika gibi kısa bir sürede dudak dolgusu işlemleri tamamlanır.
 • Lokal anestezi yöntemi üzerinden cilde hyalüronik asit enjekte edilerek dolgu işlemi gerçekleştirilir.
 • Dudak dolgusu işlemleri iki seans üzerinden uygulanan operasyonlardan oluşur. Bu uygulamalardan iyi bir sonuç almak isteyen kişilerin uzman bir doktor ile görüşme sağlaması gerekiyor.
 • İşlem sonrasında ise geçici kızarıklıklar oluşabilir. Ancak uzun süre geçmeyen yoğun kızarıklıklarda doktorunuz ile görüşme sağlamanızda yarar var.
 • Dudak dolguları bir yıla kadar kalıcılık göstermekte.

Dudak Dolgusunu Kimler Yaptırabilir?

Doldu işlemlerini 18 yaşından büyük kişilerin yaptırması uygundur. Vücut genellikle 18 yaşından önce gelişimini tamamlayamaz. Yüz hatları henüz oturmamış kişilerin dolgu işlemlerinde çeşitli sıkıntılar yaşanabilir, istenilen sonuca ulaşılmaz. Dolayısıyla fiziksel gelişimini tamamlayan kişiler dudak dolgusu yaptırabilir. Meme büyütme işlemleri içinde aynı işlem söz konusudur.

Dudak Dolgusu İşlem Süresi: Dudak dolgusu uygulanacak olan kişilere öncelikle anestezi kremi sürülür. Anestezi kremi yaklaşık olarak dolgu bölgesinde 10 dakika bekletilip uygulanır. Uygulama bölgesinde ise hafif şişlikler meydana gelebilir. Buzla yapılan işlemler sonrasında ağrılar hafifletilebilir.  Göğüs büyütme işlemlerinde olduğu üzere ağrılar geçicidir ve birkaç saat içerisinde son bulacaktır.

Dudak Dolgusu Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dudak dolusu işlemlerinden sonra iyileşme süreci oldukça önem taşır.Bu süreç içerisinde dikkat etmeniz gerekenler;

 • Dolgu işleminden sonra dikkat etmeniz gereken durumlardan biri sizi yoracak ve zorlayacak, dudağınıza darbe alacağınız hareketlerden kaçınmak olmalı.
 • Böyle bir durumda da egzersiz yapmamak gerekiyor.
 • Dudak dolgusu işlemlerinin ardından sigara tüketimi oldukça zararlıdır. Sigara içinde bulunan maddelerden dolayı yaralar çabuk iyileşemez. Bu nedenle dolgu işlemi yaptıranların sigara tüketimine ara vermeleri gerekir.
 • Yağlı yiyeceklerden uzak durarak sağlıklı besinler tüketmenizde fayda var. Sağlıklı ve düzenli beslenerek iyileşme sürecinizi de hızlandırabilirsiniz.
 • Göğüs büyütme operasyonları da dahil olmak üzere hayatın her alanında sağlıklı beslenme ve düzenli uykunun önemi büyüktür.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

HEMEN ARA