Göğüs Dikleştirme Hakkında Merak Edilenler 8 Ocak 2018

Kadınlarda yaşa bağlı olarak, hamilelik döneminden sonra, hızlı kilo kayıpları neticesinde, memede meydana gelen sarkmalara karşı meme dikleştirme operasyonları yapılmaktadır.

Meme büyütme operasyonları ile de birlikte işleyebilen bu süreçte farklı uygulamalar yapılmaktadır.

Göğüs Sarkması Neden Olur?

Özellikle yaşa bağlı olan meme sarkmaları çoğu kadının şikayet ettiği problemlerden biridir. Genel olarak irsi bir özellik ise göğüs sarkmaları;

  • Yaşa bağlı olarak,
  • Hamilelik sonrası emzirme dönemlerinden sonra,
  • Hızlı kilo kayıplarında
  • Çok hızlı kilo alıp verme problemlerinde gibi

Farklı nedenlerde oluşmaktadır.

Memenin görüntü ve şekil bozukluğuna yol açan sarkmalar, çoğu kadını oldukça rahatsız etmektedir. Herhangi bir nedene bağlı olmaksızın zamanla memelerde;

  • Yer çekimi etkisi ile
  • Yaşa bağlı doku gevşemeleri nedenleri ile

Sarkmalar meydana gelebilmektedir.

Göğüs Dikleştirme Operasyonu Nasıldır?

Meme dikleştirme operasyonlarına Mastopeksi denilmektedir. Tek başına uygulanabileceği gibi farklı yöntemlerle birlikte de uygulanabilir.

Mastopeksi: memenin üst derisinin toparlanmasını sağlayan operasyonlardır. Meme boyutunu değiştirmeden uygulanabilir.

Protez ile uygulama: meme sarkma şikayetlerine ek olarak meme büyütme olanaklarının da sunulduğu operasyon çeşididir. Meme üst derisi toparlanırken aynı zamanda protez uygulaması ile de meme üstü büyüklüğü sağlanmaktadır.

İhtiyacınız ve sağlık durumunuza bağlı olarak doktor kontrolünde uygun olana uygulama yapılır.

Kimlere uygulanır: meme dikleştirme operasyonu için;

  • Öncelikle doktor kontrolünden geçmeniz,
  • Ağır bir hastalığınızın olmaması
  • 18 yaşını doldurmuş olmanız gibi

Etkenler bulunmaktadır.

Özellikle meme dikleştirme, meme küçültme ve göğüs büyütme operasyonlarında vücudun tam şeklini almış olması önemlidir. Bu yüzden 18 yaşından küçüklere müdahalede bulunulmamaktadır. Bu tür operasyonlarda ise daha sonradan memede ciddi sağlık bozuklukları meydana gelebilir.

Operasyon sonrası Nelere Dikkat Edilir?

Oldukça kolay olan bu operasyon sonrasında bazı şikayetler görülebilir. Bunlardan bazıları;

İzler: meme dikleştirme operasyonları göğüs büyütmeoperasyonlarında olduğu gibi izsiz bir cerrahi müdahale değildir. Bu yüzden tamamen izlerin yok olması 2 seneye yakın sürebilir. Bazı durumlarda ise meme yüzünde kararmalar oluşmaktadır. Yapılan cerrahi müdahalenin niteliğine göre ve meme durumunuza göre şikayetlerde değişmeler olabilir.

Şekil ve Büyüklük: normal doğal memelerde de her iki meme birbiri ile aynı boyuta ve şekle sahip değildir. Göğüs büyütme operasyonları ile birlikte yapılan dikleştirme operasyonlarında aynı büyüklük ve şekil sağlanmayabilir. Burada memenin dokusu ve ne kadar sarktığı önemlidir.

Hissiyet: operasyon sonrasında özellikle memenin baş kısmında his kaybı yaşanabilmektedir. Bu his kayıpları ise şikayete bağlı olarak 1 sene içerisinde geçebilir. Kişiye bağlı olarak iyileşme süreçleri farklılık göstermektedir.

Operasyon sonrasında doktor tavsiyesine uymak ve kontrolleri aksatmamak operasyondan daha olumlu sonuçlar almanızı sağlamaktadır. Meme bakımlarında ve kullanımlarında hassas davranmanız daha ileri sağlık sorunlarını engellemektedir. Genel olarak ise yaklaşık bir yıl içinde tamamen iyileşme sağlanır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

HEMEN ARA