Meme Büyütme Operasyon Süreçleri 8 Ocak 2018

Uygulanan yönteme bağlı olarak ameliyat ve iyileşme süreci değişen göğüs büyütme operasyonları kişinin sağlık durumu ve meme yapısı göz önüne alınarak profesyonel bir uygulama ile yapılmalıdır. Farklı ameliyat çeşitleri arasında hangisinin kişi için uygun olduğu ve meme hacminin ne kadar olması gerektiği gibi konularda doktor ve bireyin ortaklaşa kararı ameliyat sürecinin ve sonrasının daha kolay geçmesini sağlar.

Ameliyat Öncesi Süreç

Eğer meme büyütme ameliyatı olmak istiyorsanız ve fiziksel görünümünüzden menün değilseniz, herhangi bir cerrahi müdahaleye karar vermeden önce profesyonel bir doktor ile görüşmeniz önemlidir.

Meme yapınız ve sağlık durumunuz göz önünde bulundurularak, memenizin boyutu ve hangi yöntemleri kullanmanız gerektiği belirlenir. İstediğiniz boyutlarda bir göğüs sağlınız için uygun olmayabilir. Ya da seçtiğiniz yöntem ve istekleriniz tam olarak uyuşmayabilir. Bu yüzden herhangi bir cerrahi müdahaleden önce doktorunuz ile birlikte karar vermelisiniz.

Hangi Yöntem?: memenizin yapısına göre uygulanacak göğüs büyütme operasyon çeşitleri de değişecektir. Meme büyütme operasyon çeşitleri;

 • Yağ enjeksiyon yöntemi,
 • Protez yöntemi
 • Kompozit meme büyütme yöntemi olarak

3’e ayrılmaktadır.

Bu operasyonlar içinde meme yapınıza ve sağlığınıza en uygun yöntem seçilmelidir. Farklı operasyon süreçlerinde meme kullanım süresi de değişmektedir. Silikon operasyon sonrası silikonun zarar görmesi durumunda farklı dönemlerde tekrar müdahalede bulunması gerekebilir. Yağ enjeksiyonu ameliyatları ise ameliyat sonrasında herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmadığı için daha uzun kullanım dönemlerine değişir. Bu süreçler ise kişiden kişiye değişmektedir.

Ameliyat Süresi

Ameliyatlar kişinin sağlık durumuna bağlı olarak 1 veya 1.5 saat sürmektedir ve çoğu kişinin sandığı kadar ağır bir ameliyat süreci değildir. Ameliyat sırasında;

 • Genel anestezi
 • Lokal anestezi

Yöntemi kullanılır.

Memenin uç giriş kısmından ya da kahverengi bölgeden yapılan ameliyatlarda kişi herhangi bir acıyı genel anestezi sırasında hissetmezken, lokal anestezi bölgesel uyuşukluk sağladığı için kişiden kişiye değişmektedir.

Ameliyat Sonrası

Genel olarak 15 günlük bir iyileşme sürecinin ardından kişi normal hayatına hiçbir sorun olmaksızın dönmektedir. Ameliyatın çeşidine göre de değişen bu iyileşme sürecinde kişinin gereken noktalara ne kadar önem verdiği önem taşımaktadır.

Dikkat edilmesi gereken noktalar: ameliyat sonrası uygulanan yönteme ve sağlık durumunuza göre çeşitli sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bunlardan bazıları;

 • Ameliyat sonrasında protez uygulamalarda vücutta alerjik reaksiyon meydana gelebilir.
 • Bir memeniz diğer memenize göre daha büyük ve daha şiş olabilir,
 • Enfeksiyon kapmış iseniz, ameliyat sonrasına; vücutta ateş, göğüste yanma, şişlik gibi belirtiler görünebilir.

Bu belirtilerden herhangi birini hissettiğinizde doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Bunların dışında;

 • Ameliyat sonrasında ani el kol hareketlerinden kaçınmak,
 • Yüz üstü yatmamak,
 • Hafif masaj uygulamaları gibi

Yöntemler ise iyileşme sürecinizin hızlanmasını sağlayacaktır.

Profesyonel bir uygulama ile yapılan meme büyütme ameliyatları cerrahi müdahale öncesinde ve sonrasında sağlık durumunuzda herhangi bir ciddi problem yaşamamanız için oldukça önemlidir.

Meme Büyütme Operasyonlarında En Doğal Sonuç

Meme büyütme ameliyatları sadece görsel olarak daha hoş bir hale gelinmesini değil aynı zamanda özgüven bakımından da kendinizi geliştirmenizi sağlayacaktır. Kıyafetlerin duruşundan başlayarak kendinizi ayna karşısında beğenmenize kadar her bir konuda artış meydana geleceği net bir biçimde belirtilebilir.

Kadınların bir kısmı çok daha doğal bir sonuçtan yana tercihlerini kullanırken bazıları da beden bakımından 3-4 beden daha büyük göğüslere ulaşmayı hedefleyebilir. Bu göğüslerin estetik sonuç bakımından ne denli uygun olduğu uzman tarafından incelenmelidir. Sadece estetik durum değil aynı zamanda sağlık durumunuzu da olumsuz yönde etkilememesi lazımdır. Boyun ve bel yapısının kaldırabileceğinden çok daha büyük bir protez ortaya koyulursa ilerleyen süreçlerde sorun meydana gelebilmektedir.

Bu operasyonun uzman ellerden çıkması elde edilecek olan sonucun çok daha sağlıklı ve kusursuz olmasını mümkün kılacaktır. Ayrıca kullanılacak olan protezin de muhakkak kişinin sağlık durumuna ve isteklerine göre seçilmesi gerekmektedir. Son dönemlerde ortaya koyulan gelişmeler ile beraber dikkate alınması gereken temel noktalar;

 • Dış bölgesinde pürüzler olan silikonların pürüz olmayan silikonlara göre daha sağlıklı olduğu ve kapsül oluşum ihtimalini de minimize ettiği öğrenilmiştir. Bu sonucun kişiler arasında farklılık gösterebileceği de belirtilmelidir.
 • Tuzlu su özetlisinden imal edilmiş olan protezlerin daha doğal sonuç ortaya koyulduğu daha önce yapılan çalışmalardan net bir biçimde anlaşılmıştır.

Kullanılan yöntem ve protez türü bakımından avantaj/dezavantaj dengelemesi uzman ile yapılarak karar verilmelidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

HEMEN ARA