Mastektomi Sonrası Yeniden Meme Yapımı, Kanser Sonrası Yeniden Meme Yapımı 16 Şubat 2018

Meme estetiği olarak geçen meme onarımı meme kanseri ya da meme tümöründen dolayı alınan memelerin tekrar yapılabilmesini sağlayan operasyondur. Meme cerrahları birçok test yaparak bu işlemi gerçekleştirebilirler.

Mastektomi Tekniği Nedir?

Meme ameliyatı olarak bilinen mastektomi tümör ya da kistten dolayı memenin alınmasıdır. Bu operasyon meme cerrahları ve estetik doktorları tarafından gerçekleştirilebilir. Plastik cerrahinin en başarılı ameliyatlarından biri olan mastektomi meme dokusunun kısmen ya da tamamen alınmasıdır. Meme dokusunun tamamının mı yoksa bir kısmının mı alınacağına hasta ve hastalıkla ilgili birçok inceleme- test yapılacak karar verilir.

  • Mastektomiden Sonra Meme Estetiği Yaptırılabilir Mi?

Meme dokusunun bir kısmının ya da tamamının alınmasına verilen isim Mastektomi’dir. Mastektomi sonrası meme onarımı ya da yapımı da diyebileceğimiz Rekonstrüksiyon plastik cerrahi ile tekrar meme yapılmasına olanak sağlar. Mastektomi sonrası yeniden meme yapımı işlemi tüm hastalara yapılabilecek bir estetik operasyondur.

Meme Rekonstrüksiyonu Nedir?

Her hangi bir hastalıktan sonra meme dokusunun alınması ile beraber memenin yapısı bozulabilir. Memeye dolgunluk kazandırmak ve yapısını yeniden düzeltebilmek için yapılan operasyonlara da rekonstrüksiyon ismi verilir. Dr. Evren Helvacı’ nın da mastektomi sonrası yeniden meme yapımı için başvurmuş olduğu yöntemlerden biridir. Estetik doktorları ve meme cerrahları tarafından gerçekleştirilerek memenin eski haline ya da istenen hale gelmesine yardımcı olur.

  • Meme Rekonstrüksiyonu Öncesi Ve Sonrası

Rekonstrüksiyon öncesi birçok test ve inceleme yapılarak hastanın bu işleme uyumlu olup olmadığına karar verilir. Ardından hasta ile görüşmeler yapılıp memenin şekline ve hangi yöntem uygulanacağına karar verilir. Bütün bunlardan sonra meme rekonstrüksiyonu gerçekleştirilir. Rekonstrüksiyon sonrası belirli bir süre içerisinde iyileşme sağlanarak hastanın günlük hayatına dönmesi sağlanır. B

  • Mastektomi Sonrası Rekonstrüksiyonu Kimler Yaptırabilir?

Mastektomi ameliyatı ile meme dokusunun bir kısmı ya da tamamı alındıktan sonra rekonstrüksiyon işlemi gerçekleştirilebilir. Fakat işlemden önce hastanın bu işleme uygun olup olmadığına karar verilir. Bunun için yapılan incelemeler;

  • Hastanın sağlık durumu ve işlem için uygunluğu
  • Hangi cerrahi yöntemin kullanılacağı
  • Memenin içerisine yerleştirilecek implantın çeşidi ve boyutu
  • Göğüs duvarı yapısı ve vücut şekli ile ilgili ayarlamaların belirlenmesi ile rekonstrüksiyon işleminin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine karar verilir.

İmplant Meme Rekonstrüksiyonu

Meme rekonstrüksiyonu yapılırken meme dolgunluğunu sağlayacak implantın boyutu ve tipi oldukça önemli. İmplant ile tek aşamalı meme rekonstrüksiyonu makestomi sırasında yapılır. Meme dokusu çıkarıldıktan sonra plastik cerrah tarafından meme implantı meme içerisine yerleştirilir. Mastektomi sonrası yeniden meme yapımı işlemlerin yaptırmak için Dr. Evren Helvacı’ dan randevu alabilirsiniz.

Flep Rekonstrüksiyonu

İmplantsız meme rekonstrüksiyonu olarak da bilinen flep yöntemi, vücudun başka bir kısmından memeye uyumlu olacak dokunun alınıp implant yerine bu dokunun yerleştirilmesidir. Mastektomi sonrası yeniden meme yapımı olarak gerçekleştirilir. Vücudun diğer bölgelerinden yağ, kas ve deriden oluşan bir doku parçası alınarak da flep rekonstrüksiyon operasyonu gerçekleştirilebilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

HEMEN ARA