Yanak Dolgusu Hakkında Bilinmeyenler 8 Ocak 2018

Yanak dolgusu dış görünümüne önem veren kadınlar tarafından oldukça fazla tercih edilen estetik yöntemlerden biridir. Kişiler daha canlı ve daha genç bir görünüme sahip olmak adına yanak dolgusu işlemine başvuruyor. Göğüs büyütme işlemleri de benzer nedenlere bağlı olarak gerçekleştirilen operasyonlardandır. Ancak dolgu işlemine nazaran daha ağrılıdır.

Yanak Dolgusu Neden Yaptırılır?

Kişiler yanaklarında çökme, şekil bozuklukları, çeşitli kırışıklıklara bağlı olarak yanak dolgusuna başvurabilir. Bunun yanı sıra;

 • Yaşlılık belirtileri
 • Hızlı kilo alma ve verme
 • Yüzde görülen sarkmalar
 • Kırışıklıklar

Gibi nedenlerden dolayı yanak dolgusuna başvurulur. Genç bir görünüme sahip olmak isteyen bayanlar yaşlılık belirtilerinden kurtulmak amacıyla yanak dolgusuna yaptırmayı tercih eder. Bu işlemlerde doktor seçimi de oldukça önemlidir.

Kimler Yanak Dolgusu Yaptırabilir?

Kişiler daha çok yaşlılık izlerinden kurtulmak için yanak dolgusu yöntemini tercih ediyor. Buna göre 18 yaşından küçük, henüz fiziksel gelişimini tamamlamayan kişilerin yanak dolgusuna başvurması doğru bulunmaz. Meme büyütme operasyonları için de bireylerin gerekli vücut bütünlüğünü tamamlaması gerekir.

Küçük yaştaki bireylerin yanak dolgusu yaptırmaları sonucunda birtakım olumsuz etkiler yaşanabilir. Yüz şekli tam olarak oturmadığından dolayı çeşitli yüz şekli bozulmalarına ve iritasyonlara neden olabilir. Bu nedenle yanak dolgusu işleminin 30 yaş ve üzeri kişilerde uygulanması daha doğru olacaktır.

Yanak Dolgusundan Önce Kişiler:  Uzman bir doktordan randevu almalıdır. Sağlık değerlerinin ölçülmesinin ardından gerekli kontrollerden geçerek dolgu işlemi başlatılabilir.

Yanak Dolgusunun Etkileri

Kırışıklıkların azaltılması yanak dolgusunun en büyük etkileri arasında yer alıyor. Bunun dışında ise;

 • Kişilerin yüz hatları daha belirgin bir hale getirilir.
 • Cilt daha yuvarlak ve sağlıklı görünür.
 • Yüz hatları belirginleşir ve yanaklar dolgunluk kazanır.
 • Kırışıklıklar giderilerek daha canlı, sağlıklı ve genç bir cilde sahip olunur.

Yanak Dolgusu İşlem Süresi: Ameliyata gerek duyulmadan yapıldığından dolayı yanal dolgusu işlemleri diğerlerine nazaran oldukça kolaydır. İşlem süreci 1-2 saat içerisinde tamamlanır. Şırınga yolu ile çeşitli yağ dokuları tespit edilen bölgeye uygulanır ve dolgu işlemi tamamlanır.

Yanak Dolgusu Sonrası İyileşme Süreci

 • Operasyon geçiren bireyler yüz bakımına daha dikkat etmelidir. Bu bakımdan operasyon sonrası ilk 15 gün oldukça büyük öneme sahip.
 • Düzenli doktor kontrolünden geçerek iyileşme süreci hızlandırılabilir. Dolgu işlemi en fazla 10 ay süreye dayanmakta olup, cilde iyi bakılması halinde bu süre azalmakta.
 • Yanak dolgusundan sonra çeşitli şişlikler oluşmaması adına dikkatli davranmakta yarar var. Sizi rahatsız edecek ölçüdeki şişliklerde doktorunuza başvurmanız oldukça önemlidir.
 • Estetik operasyonların sonunda çeşitli şişlikler meydana gelebilir. Göğüs büyütme işlemleri de dahil olmak üzere operasyonlardan sonra sigara içilmemesi tavsiye ediliyor.
 • Sigara içen bireyler ve içmeyenler karşılaştırıldığında her zaman için içmeyen kişilerin daha hızlı iyileştikleri gözlemlenmiştir.

Yanak Dolgusu Alanında Meydana Gelen Son Gelişmeler

Protez ile yüz şekillendirme yapmaktansa belirli bir dolgu materyali ile yüzde önce geçici daha sonra da kalıcı değişiklikler yapmak çok daha mantıklı olacaktır. Yanak dolgusu ile beraber elde edilecek olan sonucun kusursuz olabilmesi adına operasyon sonrası süreçte de uzman tarafından verilen tavsiyelere tam uyum sağlanmalıdır.

Yanak dolgusunu hem kalıcı hem de geçici olarak uygulatma imkanınız bulunmaktadır. Sonuçtan emin olmadan kalıcı yaptırmak istemeyen kişiler için 2-3 aylık bir süreçte geçerli olacak olan yöntemler de uygulanabilmektedir. Daha sonra uzun müddetli kalıcı olacak versiyona geçiş yapılabilir. Bu konuda herhangi bir sakınca söz konusu değildir.

Uygulanacak olan dolgu malzemesinin kişilerde alerjiye sebebiyet vermemesi için gerekli olan testler operasyon öncesinde muhakkak uygulanmalıdır. Bu şekilde herhangi bir sürpriz ile karşılaşmadan sürç tamamlanmış olur. Bu operasyon sonrasında elmacık kemikleri çok daha çıkık ve yüz hatları belirgin bir hal alabilirsiniz.

Yüz dolgusu sayesinde ameliyata gereksinim duymadan yüzün daha genç hale gelmesi mümkün kılınmaktadır. Uygulanan madde Hyaluronik asit olarak nitelendirilmektedir. Bu maddenin insan dokusu ile uyumu oldukça yüksek olduğu için operasyonların başarı katsayısında da büyük bir artış meydana gelmektedir.

Yanak dolgusu sayesinde kırışıklıklar en aza indirilmektedir. Yüz daha canlı ve daha dolgun bir hale gelecektir. Uygulamanın belirli aralıklar ile tekrarlanması ile daha muntazam bir görünüşe erişilebilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

HEMEN ARA